آخرین خبرها
شما اینجا هستید: خانه » تاریخچه جشنواره ملی روابط عمومی

تاریخچه جشنواره ملی روابط عمومی

4 Ways to Go Beyond the Press Release in a Post Panda World image panda bear 1113tm pic 106 300x199

اشاره

نشریات مکتوب در هر جامعه و با هر نوع ساختاری معمولاً ماندگاری بیشتر نسبت به دیگر ابزارهای اطلاع رسانی دارند و توجه مخاطبان را به خود جلب می­نمایند. انتشارات مقوله ای است که در تمامی سازمان ها و نهادها و عرصه های گوناگون دارای اهمیت است و از جهات زیادی نیز، تأثیرات مؤثر و چشمگیری بر روی مخاطبان دارد.

در فعالیت های روابط عمومی نیز انتشارات جایگاه عمده ای را به خود اختصاص داده اند و کمتر روابط عمومی را سراغ داریم که حداقل یک نشریه داخلی یا خبرنامه ویژه سازمان خود نداشته باشد.

انجمن متخصصان روابط عمومی به عنوان یک انجمن حرفه­ای تلاش کرده است تا بنا به رسالت­ها و مأموریت­های حرفه ای و قانونی خود در زمینه های مختلف نسبت به ارایه الگو و ارزیابی فعالیت های انجام شده در شاخه های گوناگون در فعالیت های روابط عمومی، گام هایی را برای کمک به اعتلا و پیشرفت در این حوزه بردارد.

معرفی جشنواره

انجمن متخصصان روابط عمومی با هدف سنجش شرایط کیفی انتشارات روابط عمومی و ارایه الگو و معرفی سازمان­ها و نهادهای توانمند و موفق در این زمینه برگزاری جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی را در دستور کار خود قرار داده است.

این جشنواره قصد دارد دست اندرکاران حوزه روابط عمومی و ارتباطات را با اصول و استانداردهای چاپ و نشر در روابط عمومی بیشتر آشنا کند و ضمن ارائه و معرفی الگوهای برتر انتشاراتی زمینه را برای کمک به توسعه و ارتقای سطح توانمندی و مهارت های مورد نیاز مدیران و کارشناسان این حوزه فراهم آورد.


جشنواره اول

اولین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی با عنوان «جشنواره نشریات روابط عمومی های کشور» در روزهای ۱۳ تا ۱۵ اسفند ماه ۱۳۸۱ در تهران برگزار شد.

در فراخوان این جشنواره آمده است: به یاری خداوند متعال و با همت انجمن متخصصان روابط عمومی، اولین جشنواره نشریات درون سازمانی روابط عمومی وزارتخانه ها، نهادها، سازمان ها و … کشور با هدف گسترش فرهنگ نشر درون سازمانی و ایجاد فضایی برای برقراری ارتباط و تعامل بین دست ندرکاران نشریات و ایجاد جو رقابت سالم از تاریخ سیزدهم اسفندماه به مدت سه روز برگزار می­شود.

مدیران و کارشناسان روابط عمومی های سراسر کشور (اعم از دولتی و خصوصی) که مایلند در این جشنواره و فعالیت های جنبی (نمایشگاهی و کارگاهی) آن شرکت نمایند، فرم درخواست شرکت در نمایشگاه ها و کارگاه های آموزشی، علمی را تکمیل و حداکثر تا تاریخ ۱۵ بهمن ماه به آدرس دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند. متقاضیان باید همراه برگ درخواست حضور در جشنواره یک نسخه از نشریات منتخب خود را که در قالب «نشریه داخلی روابط عمومی» از ابتدای سال ۱۳۸۱ تا پایان آذر ماه منتشر شده­اند (برای شرکت در بخش رقابتی جشنواره) ارسال نمایند آثار ارسال شده در بخش­هایی مانند سرمقاله، گزارش، خبر، تریبون آزاد (با خوانندگان)، عکس، سرگرمی، صفحه آرایی و غیره مورد بررسی و داوری قرار خواهد گرفت. به آثار برگزیده ضمن معرفی در مراسم پایانی جشنواره، لوح یادمان جشنواره و هدایایی تقدیم خواهد شد. ضمناً به کلیه آثار ارایه شده به بخش رقابتی جشنواره لوح یادبود اهداء می­شود.

۱. هیئت داوران جشنواره: دکتر نعیم بدیعی، دکتر داود زارعیان، دکتر یونس شکرخواه، علی اکبر قاضی زاده، مهدی باقریان، سیدشهاب سیدمحسنی، قربانعلی تنگشیر و حسین مختاریان به عنوان داوران نهایی اولین جشنواره نشریات روابط عمومی­های کشور، آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره را ارزیابی کردند.

شایان ذکر است که کار ارزیابی اولیه آثار توسط ده نفر از کارشناسان مجرب در زمینه های خبر، مقاله، سرمقاله، خوانندگان و تریبون آزاد، صفحه آرایی و عکس، گزارش و مصاحبه انجام پذیرفته است.

۲. بیانیه هیئت داوران اولین جشنواره انتخاب نشریات درون سازمانی برتر کشور: انجمن متخصصان روابط عمومی به منظور پدید آوردن بستری مناسب برای ارتقاء و بالا بردن هر چه بیشتر سطح کیفی نشریات درون سازمانی، برآن شد تا اولین جشنواره برترین های نشریات درون سازمانی را برگزار نماید. از انجام بررسی های مقدماتی و گردآوری اطلاعاتی از چند و چون نشریاتی که در اغلب سازمان ها و دستگاه های اجرایی منتشر می شوند، فراخوان و اطلاعیه ای انتشار یافت و اقدامات اجرایی مربوطه آغاز شد و پس از گردآوری آثار، بررسی و کارشناسی پیرامون آن ها صورت گرفت.

هیئت داوران پس از خاتمه کار و مشخص کردن برترین ها در این عرصه، چند نقیصه و کاستی در بخش های مختلف تشکیل دهنده نشریات داخلی را مشاهده کرده اند. از همین رو توصیه می شود برای رسیدن به تغییراتی اساسی و بنیادین در نشریات درون سازمانی که از جمله یکی از بهترین و اثرگذارترین ابزارهای اطلاع رسانی و برقرارکننده ارتباط درون و برون سازمانی است، دست اندرکاران و تلاشگران این عرصه آن ها را به کار بسته و مورد نظر قرار دهند.

در ادامه این بیانیه در خصوص خبر، سرمقاله، مصاحبه مقاله، گزارش، صفحه با خوانندگان، صفحه­آرایی، عکس و فرم بندی مطالبی بیان و توصیه هایی در این زمینه برای ارتقاء سطح نشریات داخلی صورت گرفته است.


جشنواره دوم

دومین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی با عنوان «جشنواره نشریات روابط عمومی های سراسر کشور» از تاریخ ۲۳ تا ۲۵ دی ماه سال ۱۳۸۲ با همت انجمن متخصصان روابط عمومی در محل کانون پرورش فکر کودکان و نوجوانان در تهران برگزار شد.

۱. بخش های اصلی جشنواره

۱-۱- بخش نمایشگاهی: برای عرضه نشریات روابط عمومی­ها

۱-۲- بخش رقابتی: الف) مسابقه انتخاب نشریات برتر در بخش­های سرمقاله، مقاله، گزارش، خبر، صفحه­ خوانندگان، عکس، مصاحبه و صفحه آرایی ب) انتخاب نشریه الکترونیکی برتر.

۱-۳- کارگاه های آموزشی شامل: موضوعات نشریات الکترونیکی در روابط عمومی، اصول نگارش و ویرایش در روابط عمومی و اصول خبرنویسی در روابط عمومی.

۲. اعضای شورای سیاستگزاری، علمی و اجرایی جشنواره: دکتر داود زارعیان رییس ستاد برگزاری، مهدی باقریان دبیر جشنواره، حمید شکری خانقاه مسئول کارگاه­های آموزشی، سید شهاب سید محسنی مسئول کمیته اداری و مالی، مهندس قربانعلی تنگشیر مسئول کمیته تدارکات و پشتیبانی، حامدرضا اسماعیلی مسئول کمیته ارتباطات و محمد خجسته نیا مسئول کمیته انتشارات.

۳. هیئت داوران جشنواره: حسین قندی، دکتر حسینعلی افخمی، حسین مختاریان، استاد علی میرسعید قاضی، استاد کاظم متولی، دکتر داوود زارعیان، دکتر یونس شکرخواه، مهدی باقریان، هوشمند سفیدی و اکبر محمد مراد بیات

۴. بیانیه پایانی دومین جشنواره نشریات درون سازمانی روابط عمومی کشور: روابط عمومی ها در هر یک از سازمان ها یا دستگاه ها اعم از دولتی یا خصوصی به واسطه وظایف خطیر و گوناگونی که به عهده دارند، می کوشند تا با استفاده از شیوه ها و روش های مناسب ارتباط دوسویه خود را با مخاطبان ایجاد و نقش چشم و چراغ سازمان یا دستگاه متبوع را ایفا کنند.

انجمن متخصصان روابط عمومی، به منظور پدید آوردن بستری مناسب برای رقابت سالم و سازنده و ارتقاء چه بیشتر سطح کیفی نشریات درون سازمانی و پس از تجزیه و تحلیل نتایج حاصل از برگزاری نخستین دوره جشنواره برترین های نشریات درون سازمانی اقدام به برگزاری دومین جشنواره نمود.

در ادامه این بیانیه، هیأت داوران نظر و دیدگاه خود را در مورد آثار رسیده به جشنواره در بخش­های سرمقاله، گزارش، خبر، مقاله، عکس، صفحه ارتباط با خوانندگان، صفحه آرایی، مصاحبه و نشریات الکترونیکی اعلام کردند و پیشنهاداتی نیز برای ارتقای کیفی نشریات ارایه دادند.

جشنواره سوم

سومین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی، با عنوان «جشنواره انتشارات روابط عمومی های کشور» در رزوهای ۱ تا ۳ اسفندماه ۱۳۸۵ در تهران برگزار شد.

۱. برنامه های جشنواره: انجمن متخصصان روابط عمومی همواره در فکر ارتقای سطح علمی و دانش مدیران و کسانی است که در عرصه روابط عمومی فعالیت می کنند. یکی از شیوه های اثربخشی در این زمینه برگزاری جشنواره هایی است که با نگاه ویژه و انتخاب مباحث آموزشی برنامه ریزی و اجرا می شود.

در همین زمینه و به دلیل اهمیت نقش آموزش و اهداف انجمن تصمیم گرفته شد با انتخاب برگزیده های انتشارات روابط عمومی که شامل نشریه درون سازمانی، کتاب، جزوه آموزشی، بروشور، تراکت، پوستر و سایت می شود، رقابتی سالم و سازنده را در این زمینه فراهم آوریم، تا دست اندرکاران این حوزه انگیزه بیشتری در این امور پیدا کنند.

در کنار جشنواره، همایش یک روزه ای هم تدارک دیده­ شد تا با ارایه سخنرانی علمی از سوی استادان و مجریان این رشته آخرین اطلاعات و مباحث جدید در اختیار شرکت کنندگان قرار گیرد.

همچنین سه کارگاه آموزشی با عناوین زیر برگزار شد: اصول خبرنویسی، اصول نگارش و ویرایش در روابط عمومی و خبرنامه الکترونیکی.

۲. شورای سیاست گذاری جشنواره: محمد پاریاب (معاون سخنگو و دبیر شورای اطلاع رسانی دولت)، علیرضا کریمی (مدیر کل تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، دکتر داود زارعیان (رییس انجمن و دبیر جشنواره)، عباس لهراسبی (رییس روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان تبلیغات اسلامی)، عباس خالدنژاد (مدیر کل روابط عمومی و بین الملل شرکت توانیز)، سید حسین سجادی (مدیر کل روابط عمومی و بین الملل بنیاد مستضعفان)، غلام عباس افشار (نایب رییس انجمن)، مهدی باقریان (عضو هیأت مدیره انجمن)، سید شهاب سید محسنی (عضو هیأت مدیره انجمن)، محمد خجسته نیا (مدیر کل روابط عمومی شرکت مخابرات استان تهران)

۳. کمیته اجرایی جشنواره: شهرام نفیسی (مدیرعامل شرکت همایش پویا)، غلام عباس افشار (نایب رییس انجمن)، مرتضی برقی (شورای اطلاع رسانی دولت)، محمود اختیاری (عضو و دبیر انجمن)، سید کاظم حسینی (مدیر کل روابط عمومی جهاد دانشگاهی)، قربانعلی تنگشیر (بازرسی انجمن).

۴. کمیته آموزش: دکتر اسمعیل قدیمی (استاد دانشگاه علامه طباطبایی)، دکتر محمدرضا رسولی (استاد دانشگاه آزاد تهران و عضو هیئت مدیره انجمن)، حمید شکری (مسئول کمیته آموزش و عضو هیئت مدیره انجمن) و دکتر علیرضا حسینی پاکدهی (عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی)

۵. هیئت داوران جشنواره: دکتر کثرا میرفخرایی، دکتر حاجی محمد احمدی، دکتر امیر مسعود مظاهری، دکتر علی اصغر محکی، حمید ضیایی پرور، علی فروزفر، محمد علی چراغی، گیتا علی آبادی، مهری رفعتی، دکتر محمدرضا رسولی، ناصر بزرگمهر، علی اکبر قاضی زاده، محمود مختاریان،

دکتر یونس شکرخواه، مهدی باقریان، محمود اختیاری، قربانعلی تنگشیر و غلامرضا کاظمی.


جشنواره چهارم

چهارمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی با عنوان «چهارمین جشنواره انتشارات روابط عمومی های کشور در روزهای ۱۰ تا ۱۲ تیرماه ۱۳۸۷ در تهران برگزار شد.

۱. ساختار جشنواره: دبیر کل جشنواره (دکتر داود زارعیان) و مدیر اجرایی (غلام­عباس افشار)

۲. شورای سیاست­گذاری: غلام عباس افشار (نایب ریس انجمن)، مهدی باقریان (دبیر کل انجمن)، حمید ضیایی پرور (مدرس دانشگاه)، دکتر محمدرضا رسولی (عضو هیئت مدیره انجمن)، سید شهاب سید محسنی (عضو هیئت مدیره انجمن)، محمود اختیاری (عضو هیئت مدیره انجمن)، محمد خجسته نیا (عضو هیئت مدیره انجمن)، حامدرضا اسماعیلی (عضو هیئت مدیره انجمن)، مهندس قربانعلی تنگشیر (بازرسی انجمن).

۳. کمیته آموزش: دکتر امیر مسعود مظاهری، دکتر محمدرضا رسولی، علی فروزفر و حمید شکری

۳. مشاوران علمی: استاد علی میرسعید قاضی، استاد کاظم متولی، استاد هوشنگ عباس­زاده، استاد محسن امینی، استاد محمود مختاریان، دکتر یونس شکرخواه، دکتر علی اصغر محکی، دکتر تژا میرفخرایی

جشنواره پنجم

پنجمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی توسط انجمن متخصصان روابط عمومی ایران در روزهای ۱۸ و ۱۹ اسفند ماه ۱۳۸۸ در مرکز آفرینش های هنری کودکان و نوجوانان در تهران برگزار شد.

۱. دبیرکل جشنواره، مدیر اجرایی و رؤسای کمیته ها: مهدی باقریان دبیر کل جشنواره، غلام عباس افشار مدیر اجرایی جشنواره، دکتر محمدرضا رسولی رییس کمیته علمی و دکتر احمد یحیایی ایله ای رییس کمیته آموزش

۲. ساختار جشنواره: هیأت رییسه جشنواره (به ترتیب حروف الفبا)؛ حامدرضا اسماعیلی (نایب رییس انجمن)، مهندس قربانعلی تنگشیر (بازرسی انجمن)، محمد خجسته نیا (عضو هیأت مدیره انجمن)، دکتر داود زارعیان (عضو هیأت مدیره انجمن)، سید شهاب سید محسنی (عضو هیأت مدیره انجمن)

۳. هیأت داوران جشنواره: دکتر داود زارعیان، دکتر محمدرضا رسولی، دکتر حسن نمکدوست تهرانی، علی فروزفر، قربانعلی تنگشیر، حسین امامی، علیرضا کتابدار، غلام­عباس افشار، دکتر امیر مسعود مظاهری و سید شهاب سید محسنی

۴٫ سمینار تخصصی نشر الکترونیک همزمان با هدف ارتقای دانش و معرفی شیوه ها و ابزارهای نوین ارتباطی به کارشناسان و دست اندرکاران حوزه روابط عمومی در روز ۱۹ اسفند ماه ۱۳۸۸ برگزار شد.

۵٫ برخی ویژگی های جشنواره پنجم:

·   انجمن متخصصان روابط عمومی ایران به پاس تقدیر از کارشناسان برتر انتشارات روابط عمومی، برای نخستین بار در پنجمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی به شش نفر در سطح استانی و تهران جایزه اهداء کرد.

·   در جشنواره پنجم برای نخستین بار از سوی هیات رییسه جشنواره، مصوب شد تا آرشیوهای الکترونیکی، مکتوب، کتاب، اخبار، مقالات و تصاویر و کارنامه عملکرد فعالیت ها نیز مورد ارزیابی قرار گیرد.

·   انتخاب مقاله برتر با محوریت «اصلاح الگوی مصرف» با توجه به نامگذاری و عنایت مقام معظم رهبری به این مقوله بسیار مهم، یکی از ویژگی های اصلی جشنواره امسال است.


 جشنواره ششم

ششمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی در روزهای ۱۱ و ۱۲ اسفند ماه ۱۳۸۹ در تهران برگزار شد.

۱. شورای سیاستگذاری: سید شهاب سید محسنی (رییس انجمن)، محمدرضا خجسته نیا (نایب رییس انجمن)، داود زارعیان (عضو هیأت مدیره انجمن)، محمدرضا رسولی (عضو هیأت مدیره انجمن)، مهدی باقریان (عضو هیأت مدیره انجمن)، غلام­عباس افشار (عضو هیأت مدیره انجمن)، حامدرضا اسماعیلی (عضو هیأت مدیره انجمن)، قربانعلی تنگشیر (بازرسی انجمن)، علی فروزفر (عضو علی البدل انجمن) و حمید شکری (عضو علی البدل انجمن)

۲. دبیر، مدیر اجرایی و مسئولین کمیته­ها: سید شهاب سید محسنی (دبیر جشنواره)، محمد خجسته نیا (مدیر اجرایی جشنواره)، محمدرضا رسولی (مسئول کمیته علمی) و غلام­عباس افشار (مسئول کمیته داوران)

۳. هیأت داوران: دکتر داود زارعیان، دکتر محمدرضا رسولی، دکتر تژا میرفخرایی، سید شهاب سید محسنی، محمد خجسته نیا، غلام­عباس افشار، مهدی باقریان، علیرضا کتابدار، حسین امامی، امیر مسعود مظاهری، علی فروزفر، دکتر مهدی منتظر القائم، محمود مختاریان، حامدرضا اسماعیلی، حمید شکری، قربانعلی تنگشیر، محمدعلی سپهرافغان.


جشنواره هفتم

هفتمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی در روز ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۱ در تهران برگزار ­شد.

۱. اهداف: آشنایی با اصول و استانداردهای نشر در روابط عمومی و ارائه آثار و تجارب موفق ادارات روابط عمومی در حوزه انتشارات، توسعه و ارتقای سطح توانمندی ها و مهارت های مورد نیاز مدیران و کارشناسان در حوزه انتشارات، تعیین معیارها و ویژگی های مطلوب به منظور انتخاب الگوی مناسب برای کاربردهای آموزشی، بررسی و تعیین نقش تکنولوژی های نوین ارتباطی و آموزشی در فرآیند ارتباطات، انتخاب راهکارهای مناسب برای حرکت به سمت آموزش الکترونیک

۲. بخش های اصلی جشنواره:

الف) بخش رقابتی شامل: انتخاب نشریه داخلی برتر، انتخاب انتشارات برتر روابط عمومی، انتخاب بهترین طرح و برنامه انتشاراتی، انتخاب سامانه های اطلاع رسانی الکترونیکی برتر، انتخاب کارشناس برتر روابط عمومی

ب) کارگاه های آموزشی: اصول و فنون طراحی و تولید بروشور، برنامه ریزی نشر در روابط عمومی

ج) نخستین همایش تخصصی تولید محتوا در روابط عمومی

۳. رییس جشنواره، دبیر و رؤسای کمیته ها: رییس جشنواره: غلام عباس افشار (رییس انجمن متخصصان روابط عمومی)، دبیر جشنواره: مهدی باقریان (عضو هیأت مدیره انجمن)، رییس کمیته علمی: دکتر محمدرضا رسولی (نائب رییس انجمن)، رییس کمیته آموزشی: دکتر احمد یحیایی ایله ای (عضو انجمن)

۴. هیئت رییسه جشنواره (به ترتیب حروف الفبا): حامد رضا اسماعیلی (عضو هیئت مدیره انجمن)، محمد خجسته نیا (عضو هیئت مدیره انجمن)، دکتر داود زارعیان (عضو هیئت مدیره انجمن)، سید شهاب سید محسنی (عضو هیئت مدیره انجمن)، مهندس قربانعلی تنگشیر (بازرسی انجمن)، علی فروزفر (عضو علی­البدل هیئت مدیره انجمن)، حمید شکری خانقاه (عضو علی البدل هیئت مدیره انجمن)


جشنواره هشتم

هشتمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی و  دومین همایش تولید محتوا چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ با سخنرانی  صاحب نظران  و اساتید برجسته علوم ارتباطات در سالن همایش های سازمان اسناد و آرشیو کتابخانه ملی ایران برگزار شد، تا بار دیگر معرفی برگزیدگان جشنواره  همراه با آخرین نظرات  و دیدگاه های ارتباطی  مطرح شده  توسط سخنرانانی نظیر دکتر علی اکبر جلالی و دکتر محسنیان راد، ثبت و روز به یادماندنی را برای خانواده بزرگ روابط عمومی کشور رقم زند. آنچه از نظر می گذرد نگاهی  است به برنامه ها ی اجرا شده، چکیده نظرات سخنرانان مدعو و اعلام برگزیدگان جشنواره   و بیانیه هیئت  داوران که با هم مرور می کنیم:

مهدی باقریان، دبیردومین همایش تولیدمحتوا و هشتمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی طی سخنانی گفت: جشنواره و همایش تولید محتوا یکی از آن جاهایی است که انجمن متخصصان روابط عمومی می تواند به سمت الگوسازی و استاندارد سازی به ویژه در بخش انتشارات که موضوع جشنواره هم است حرکت کند.

وی افزود: در سال گذشته چهار کتاب ارزشمند در این حوزه منتشر شد که در راستای استانداردسازی بخش های رقابتی جشنواره است و برنامه ای هم امسال طراحی شده که بتوانیم سایر بخش های رقابتی جشنواره را با طراحی استانداردها و الگوهای خاصی پوشش دهیم .

دبیر جشنواره انتشارات گفت: با توجه به آثاری که از روابط عمومی های واحدهای مختلف کشور به دبیرخانه جشنواره رسید و نظراتی که داوران در مورد نقاط ضعف و قوت آثار ارائه دادند بحث الگو سازی و استاندارد سازی را ضروری ساخته است.

وی ادامه داد: امسال استقبال خوبی از جشنواره انتشارات بعمل آمد که بیش از ۱۵۰ سازمان در جشنواره شرکت کردند و درمجموع بیش از ۱۸۰۰ اثر به دبیرخانه ارسال شد که در پنج روز اساتید طی دو مرحله آثار را ارزیابی کردند و در مراسم اختتامیه برگزیدگان و برندگان معرفی می شوند. در نحوه اهدای جوایز تغییراتی داده شد، به این شکل که در سال های گذشته روابط عمومی هایی که در چند بخش حائز رتبه می شدند از بعضی بخش ها حذف می شدند و  در کل حقوق شان ضایع می شد. به همین دلیل سازمان هایی که در چند بخش حائز رتبه شده اند امسال به عنوان برگزیدگان ممتاز معرفی می شوند.

در پایان هیات داوران هشتمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی ضمن آروزی موفقیت برای شرکت کنندگان، بار دیگر زحمات و تلاش های مدیران و کارشناسان روابط عمومی را ارج نهاده و از خداوند بزرگ برای همگان آرزوی توفیق و بهروزی مسالت می نماید.

جشنواره نهم

آیین اختتامیه نهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی سوم تیرماه ۱۳۹۳ با حضور «محمدرضا صادق» مشاور رسانه ای رییس جمهوری، «احمد مسجدجامعی» رییس شورای شهر تهران، «محمد خدادای» مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی و جمعی از پیشکسوتان و فعالان عرصه روابط عمومی عصر روز دوشنبه دوم تیرماه سال جاری در سالن اجتماعات هتل بزرگ ارم به همت انجمن متخصصان روابط عمومی و با همکاری موسسه کارگزار روابط عمومی برگزار شد.
دکتر «محمدرضا صادق» مشاور رسانه ای رییس جمهور در این مراسم با اشاره به اینکه نهمین جشنواره انتشارات روابط عمومی، بنایی بر الگوسازی در روابط عمومی ها است، اظهار داشت:” امروز این جشنواره با برگزاری کارگاه های آموزشی و ایجاد میدان رقابت بین دستگاه ها و بخش های مختلف، توانسته بنایی بر الگوسازی در روابط عمومی ها باشد.”
مشاور رسانه ای رییس جمهور تصریح کرد:” بخشی از مشکلات پیش آمده برای روابط عمومی در سال های گذشته که مانع پیشرفت آنها شده است، به انتظار صرف دستگاه‌ها از روابط عمومی برای تبلیغ و برجسته‌سازی فعالیت‌های دستگاه‌ها برمی‌گردد.”
وی با اشاره به حضور مردم در انتخابات سال گذشته گفت:” حضور حماسی مردم در پای صندوق های رأی در انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته نشانه ی روی آوردن مردم به گفتمان اعتدال وبیزاری از تبلیغات همه جانبه و یکسویه است.”
مشاور رسانه ای رییس جمهور با اشاره به اینکه روابط عمومی ها باید راه اعتدال را در عملکرد خود پیش بگیرند، عنوان کرد:” هنگامی روابط عمومی می تواند به وظیفه خود یعنی برقراری ارتباط دو سویه عمل کند که عملکرد آن نه بر اساس افراط و نه تفریط باشد. بلکه باید وجه اعتدال را پیش بگیرد.”
«صادق» با اعتقاد بر اینکه روابط عمومی در انتشارات نیز باید به سمت اعتدال برود، افزود:” امروزه خروجی روابط عمومی ها در انتشارات نیز باید به سمت اعتدال گرایی و دوری از هرگونه بزرگ نمایی و اغراق برود چرا که در گذشته شاهد نتیجه افراطی گری در مطبوعات بودیم.”
«مسجد جامعی »رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه وجه اولیه روابط عمومی نگرش هنرمندانه است، عنوان کرد:” وقتی روابط عمومی با هنر پیوند بخورد، جنبه های مختلفی از آن ظهور می کند که نتیجه آن خلاقیت است.”
رییس شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت:” هر روابط عمومی تأثیرگذار و موفق حتماً یک عنصر هنری دارد که باید آن را جستجو کرد.”
وی با اعتقاد بر اینکه روابط عمومی حوزه محرمانه ندارد، گفت:” مناسبات امروز به جایی رسیده که حوزه محرمانه را به حداقل رسانده است. امروز در روابط عمومی حوزه محرمانه نداریم. بلکه اعتماد به عنصر و خلاقیت انسانی است که به جوهر همکاری احترام می گذارد.”
مسجد جامعی تصریح کرد:” روابط عمومی ها باید جایگاه خالی ذهن مخاطب را پیدا و روی آن سرمایه گذاری کنند.”
رییس شورای اسلامی شهر تهران افزود:” در کار روابط عمومی احترام به مخاطب و صداقت داشتن، از اصول انکار ناپذیر روابط عمومی است که می تواند در این زمینه کارساز باشد.”
در ادامه «باقر ساروخانی» استاد ممتاز دانشگاه تهران با بیان اینکه روابط عمومی جایگاه عشق و طلوع انسانی است، اظهار داشت:” داستان روابط عمومی، داستان عشق، خلاقیت و ادغام ذهن در روابط عمومی ها است. بنابراین روابط عمومی که می خواهد تولید پیام کند و پیام را به اعماق جامعه و دل و ذهن آدم ها انتقال دهد، باید قبل از همه قلب خود آن را بپذیرد.”
وی توان ذاتی، پردازش، تجربه و انگیزش را از ویژگی های روابط عمومی دانست و گفت:” هر کسی که می خواهد وارد شغل شریف روابط عمومی شود، باید دارای توان ذاتی، پردازش که توانی ذاتی است و تجربه و انگیزش باشد. این چهار ویژگی باید در درون روابط عمومی ها تجلی گردد.”
استاد ممتاز دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت مخاطب شناسی در روابط عمومی افزود:” ما برای مخاطب می نویسیم، بنابراین مخاطب در ذهن و پیام ما قرار گرفته است. برای این منظور باید از طریق پیام فهم پذیر، شناخت ساختار ذهنی و آنیت، مخاطب را جذب کرد.”
«محمد خدادای» مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی با بیان اینکه امروز باید از ارتباطات به رسانه برسیم اظهار داشت:” در گذشته از رسانه به ارتباطات می رسیدیم اما امروز با تحول در فضای افکار عمومی، رسانه به یکی از مدل های ارتباطی تبدیل شده است.”
وی با اعتقاد بر اینکه باید در روابط عمومی ها یک آسیب شناسی صورت بگیرد گفت:” در بحث روابط عمومی باور داریم که موفق نبوده ایم و به راحتی نیز این موفقیت بدست نمی آید. آنچه که امروز به عنوان روابط عمومی ایفای نقش می کند، چه مقدار توانسته قدرت برقرار ی ارتباط را داشته باشد. بنابراین باید یک آسیب شناسی در دل روابط عمومی ها صورت بگیرد و یک بازنگری در موضوع ارتباط و بستر روابط عمومی داشته باشیم.”
مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی با بیان اینکه روش های سنتی باید مورد بازنگری قرار گیرند، تصریح کرد:” باور کنیم که در روابط عمومی نیاز به تعمق، بازنگری اصولی و اساسی به روش های سنتی و شناخت بیشتر از فعالیت خود داریم زیرا بقای هر دستگاهی به روابط عمومی در ارتباطات برمی گردد.”
همچنین «هادی کمرئی» رییس انجمن متخصصان روابط عمومی آثار ارسالی به نهمین جشنواره ملی انتشارات را دارای رشد و بالندگی دانست و اظهار داشت: “نهمین جشنواره ملی ارتباطات با بحث آموزشی و رقابتی همراه بود. در بحث آموزشی دو کارگاه با عناوین اینفوگرافیک در روابط عمومی و شیوه های نگارش در وب برگزار شد. در بخش رقابتی نیز ۱۲۰ اثر از وزارت خانه ها، موسسات و نهادهای خصوصی به دبیرخانه ارسال شد که در ۱۵ بخش به رقابت پرداختند. خوشبختانه در سال جاری آثار ارسالی از رشد و بالندگی بسیار زیادی برخوردار بود.”
رییس انجمن متخصصان روابط عمومی با اشاره به اهمیت حوزه انتشارات در فعالیت های روابط عمومی گفت:” بخش انتشارات یکی از بخش های با اهمیت در حوزه فعالیت های روابط عمومی است. امروزه ابزارهای نوین، فضای متفاوتی را در اختیار روابط عمومی ها قرار داده است که نکته حایز اهمیت آن تولید محتوای با ارزش است.”
وی عنوان کرد:” اگر نگاه اجمالی به ابزارهای موجود در حوزه روابط عمومی بیاندازیم، متوجه می شویم که تولید محتوای مناسب دارای ارزش اطلاعاتی است که ارایه آن به مخاطیبن می تواند در ایجاد احساس مخاطبین به سازمان نقش با اهمیتی داشته باشد.”
«کمرئی» تصریح کرد:” ویژگی این جشنواره ایجاد فضای رقابتی، تبادل اطلاعات، دانش، تجارب و ایجاد ارتباط بین روابط عمومی ها است که باعث بهبود و گسترش روابط عمومی ها در سازمان ها خواهد شد. نکته حایز اهمیت در این جشنواره بحث برنامه ریزی روابط عمومی ها بود که روابط عمومی ها در این حوزه نیازمند تامل بیشتر هستند.”

همزمان با نهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی، دو کارگاه اینفوگرافیک در روابط عمومی و شیوه های نگارش در وب برگزار شد.

جشنواره دهم

در پی برگزاری نه دوره جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی در سال‌های ۹۳-۸۱، انجمن متخصصان روابط عمومی با همکاری دست‌اندرکاران روابط عمومی سازمان‌ها، موسسات دولتی و غیردولتی، استادان، کارشناسان و دانشجویان این رشته، در نظر دارد دهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی را در دو سطح ملی و استانی برگزار نماید.
اهداف
- آشنایی با اصول و استانداردهای نشر در روابط عمومی و ارائه آثار و تجارب موفق
- توسعه و ارتقای سطح توانمندی‌ها و مهارت‌های مدیران و کارشناسان در حوزه انتشارات
- انتخاب و معرفی الگوی مناسب در حوزه انتشارات
- تبیین نقش تکنولوژی‌های نوین ارتباطی و آموزشی در فرآیند انتشارات
- انتخاب راهکارهای مناسب برای اعتلا و ارتقای نشر الکترونیک
بخش رقابتی
۱) انتخاب بهترین برنامه انتشاراتی
این جایزه به روابط عمومی‌هایی که بهترین برنامه انتشاراتی را در طی سال گذشته برای بخش‌های مختلف انتشارات به اتمام رسانیده باشند و مستندات لازم را ارائه کنند، اهداء می‌گردد.
۲) انتخاب نشریه داخلی برتر
در این بخش آثار ارسالی در هفت شاخه: سرمقاله، مقاله، گزارش، خبر، صفحه خوانندگان، مصاحبه و صفحه‌آرایی مورد ارزیابی داوران قرار می‌گیرد و در مجموع هشت نشریه برتر ادارات روابط عمومی تهران و همچنین هشت نشریه برتر روابط عمومی‌های استان برگزیده خواهد شد.
۳) انتخاب انتشارات برتر روابط عمومی
در این بخش آثار منتشره در شاخه‌های زیر، ارزیابی می‌شوند:
۳-۱- کتاب
۳-۲- بروشور
۳-۳- پوستر
۳-۴- عکس
۳-۵- ویژه‌نامه
۳-۶- فیلم و تیزر
۴) انتخاب برترین و بهترین ارتباط الکترونیکی
در این بخش آثار روابط عمومی‌ها در چهار شاخه مورد ارزیابی داوران قرار می‌گیرد و در مجموع، سه اثر برتر از تهران و سه اثر برتر از استان‌ها برگزیده می‌شود:
۴-۱- وب‌سایت
۴-۲- مولتی مدیا
۴-۳- برنامه های کاربردی(اپلیکیشن ها)
۴-۴- نسخه موبایلی سایت
۵) انتخاب بهترین تبلیغ مکتوب
۵-۱- تبلیغات در نشریات
۵-۲- رپرتاژآگهی
۶) انتخاب بهترین تحلیل محتوا
تحلیل محتوا در خصوص بریده جراید و نشریات سازمانی
۷) انتخاب کارشناس برتر انتشارات روابط عمومی
در این بخش، کارشناسان فعال در حوزه انتشارات، آثار خود را به شکل حقیقی و یا حقوقی برای ارزیابی به دبیرخانه جشنواره ارائه خواهند نمود تا از میان آن‌ها فعالان این حوزه انتخاب شوند.
کارگاه‌های آموزشی
۱٫ مستندسازی در روابط عمومی/ علی فروزفر
۲٫ مهارت ها و شیوه های سرمقاله نویسی/ دکتر احمد توکلی

جشنواره یازدهم

بخش رقابتی

۱) انتخاب بهترین برنامه انتشاراتی

این جایزه به روابط عمومی‌هایی که بهترین برنامه انتشاراتی را در طی سال گذشته برای بخش‌های مختلف انتشارات به اتمام رسانیده باشند و مستندات لازم را ارائه کنند، اهداء می‌گردد.

۲) انتخاب نشریه داخلی برتر

در این بخش آثار ارسالی در هفت شاخه: سرمقاله، مقاله، گزارش، خبر، صفحه خوانندگان، مصاحبه و صفحه‌آرایی مورد ارزیابی داوران قرار می‌گیرد و در مجموع هشت نشریه برتر ادارات روابط عمومی تهران و همچنین هشت نشریه برتر روابط عمومی‌های استان برگزیده خواهد شد.

۳) انتخاب انتشارات برتر روابط عمومی

در این بخش آثار منتشره در شاخه‌های زیر، ارزیابی می‌شوند:

۳-۱- کتاب

۳-۲- بروشور

۳-۳- پوستر

۳-۴- عکس

۳-۵- ویژه‌نامه

۳-۶- فیلم و تیزر

۴) انتخاب برترین و بهترین ارتباط الکترونیکی

در این بخش آثار روابط عمومی‌ها در چهار شاخه مورد ارزیابی داوران قرار می‌گیرد و در مجموع، سه اثر برتر از تهران و سه اثر برتر از استان‌ها برگزیده می‌شود:

۴-۱- وب‌سایت

۴-۲- مولتی مدیا

۴-۳- برنامه های کاربردی(اپلیکیشن ها)

۴-۴- نسخه موبایلی سایت

۵) انتخاب بهترین تبلیغ مکتوب

۵-۱- تبلیغات در نشریات

۵-۲- رپرتاژآگهی

۶) انتخاب بهترین تحلیل محتوا

تحلیل محتوا در خصوص بریده جراید و نشریات سازمانی

۷) انتخاب کارشناس برتر انتشارات روابط عمومی

در این بخش، کارشناسان فعال در حوزه انتشارات، آثار خود را به شکل حقیقی و یا حقوقی برای ارزیابی به دبیرخانه جشنواره ارائه خواهند نمود تا از میان آن‌ها فعالان این حوزه انتخاب شوند.

 کارگاه های آموزشی

- شیوه های ساخت و تولید فیلم و تیزرهای تلویزیونی و تبلیغاتی در روابط عمومی/ مدرس: دکتر حمید دهقان پور

- شیوه ها و روش های تحلیل محتوا در روابط عمومی/ مدرس: دکتر امیرمسعود امیرمظاهری

چهاردهمین جشنواره

  موسی الرضا شبرنگی – آیین اختتامیه و معرفی برگزیدگان چهاردهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی کشور همزمان با برگزاری پنجمین همایش تخصصی تولید محتوا در روابط عمومی با هدف تبیین و بررسی جایگاه و اهمیت تولید محتوا در فعالیت های انتشاراتی، شنبه نهم شهریور ماه از سوی انجمن متخصصان روابط عمومی در مرکز همایش های سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

به گزارش شارا در این مراسم که با حضور اساتید دانشگاه، مدیران و کارشناسان روابط عمومی دستگاه ها، سازمان ها و نهادهای بخش های دولتی و غیر دولتی برگزار شد، دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، با موضوع نشر دیجیتال محمل ورود به همه انواع نشر همه رسانه ای و چند رسانه ای شدن نشر روابط عمومی ها، مهدی باقریان رییس انجمن متخصصان روابط عمومی با موضوع گریز ناپذیری اعمال تغییرات در روند برگزاری جشنواره با نگاهی به آثار و محصولات روابط عمومی ها در چهاردهمین جشنواره ملی انتشارات، محمود مختاریان مدرس دانشگاه و رییس هیئت داوران چهاردهمین جشنواره با موضوع تایپوگرافی و کاربرد عملی آن در روابط عمومی با تاکید بر کتاب و پوستر ، حسن بشیر استاد ارتباطات بین الملل دانشگاه امام صادق ع با موضوع تحلیل محتوا و نقش آن در برند سازی سازمان و مطالعه موردی نشریه پیام صادق و همچنین علی چراغ زاده مدرس دانشگاه با موضوع تاثیرات متقابل فرم و محتوا سخنرانی کردند که از نظر می گذرد:

نقش روابط عمومی ها در شرایط و فضای جدید
سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با طرح این پرسش که آیا می توان بطور عام گفت که همه فناوری ها نسبت مساوی و خنثی با همه فرهنگ ها دارند تصریح کرد: باید بین فناوری ها تفکیک قایل شد چرا که برخی از فناوری ها را با تسامح می توان حایز بعد جهانی و عام گرایانه قلمداد کرد که چگونگی آن، ارتباطی با فرهنگ و تفاوت های فرهنگی ندارد.

وی برخی از فناوری ها را دارای موجودیت فرهنگی دانست و افزود: برخی فناوری ها که موجودیت فرهنگی دارند بدون توجه به ارزش های فرهنگی بومی، موجب تنش فرهنگی می شوند و همه فناوری های بزرگ نیازمند ملاحظات و پیوست فرهنگی هستند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه فناوری یک امر انسانی و ادامه ذهنیت های انسان است خاطر نشان ساخت: قوانین و مقررات، سواد فرهنگی فناورانه، تامین مقدمات مرتبط با اولویت های زندگی و مسیر زندگی اجتماعی از الزامات و پیوست های فرهنگی فناوری به شمار می روند.

دکتر عاملی در بخشی دیگر از سخنان خود به تبیین شرایط جدید روابط عمومی در پیوند ناگستنی با انواع نشر الکترونیک پرداخت و در این باره گفت: نشر الکترونیک بر بستر رقومی دیجیتال و توانایی خلق انواع تنوع های محتوا و طراحی الگوریتم پیوند یکی با یکی، یک با همه و همه با همه، مناسب با اولویت ها و تقاضاهای متفاوت، نمادی سازی و شخصی سازی محتوا را به همراه دارد.

وی با تاکید بر لزوم باز مهندسی فهم معرفت شناسانه و ظرفیت در پی افزوده شدن نشر الکترونیک و دو فضایی شدن نشر تصریح کرد: نشر دیجیتال عرصه ای برای ورود همه به انواع نشر و چند رسانه ای شدن محتواست و پاسخ منطقی صنعت نشر به فناوری های نوظهور اطلاعاتی و ارتباطی قلمداد می شود.

سیر تحول نشر الکترونیک و مدل های آن، نشر هوشمند الکترونیک، نشر معنایی الکترونیک، نشر تعاملی الکترونیک و نشر اطلاعاتی الکترونیک از دیگر محورهای سخنان دکتر عاملی بود که نقش روابط عمومی ها را در شرایط و فضای جدید، عمق بخشیدن بر فهم و اندیشه مخاطبان با زیبا خواندن توام با زیبا فهم شدن توصیف کرد.

گریز ناپذیری اعمال تغییرات در روند برگزاری جشنواره
مهدی باقریان از دیگر سخنرانان آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره و همچنین پنجمین همایش تولید محتوا در روابط عمومی بود که در سخنان خود با اشاره به اقدامات انجمن متخصصان روابط عمومی در زمینه ارتقای سطح علمی و کارکرد حرفه ای روابط عمومی ها اظهار داشت: در نظر گرفتن معیارها و شاخص های حرفه ای برای ارزیابی آثار شرکت کنندگان در بخش های رقابتی بر این مبنا بوده و هست که جانب انصاف رعایت شود و تغییرات سریع ملهم از رشد فناوری ها و ابزارهای ارتباطی، تغییر در معیارهای ارزیابی را لاجرم ساخته که در جشنواره چهاردهم شاهد آن بودیم.

ایجاد و بهره گیری از فرصت های آموزشی، ارایه مشاوره های حرفه ای به روابط عمومی ها، شناسایی و معرفی الگوهای برتر و برگزاری دوره های آموزشی منطبق با نیازهای روز روابط عمومی ها از دیگر اهداف انجمن متخصصان روابط عمومی در برگزاری جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی بود که باقریان به آن اشاره کرد.

رییس انجمن متخصصان روابط عمومی در خصوص اهمیت دریافت جایزه در روابط عمومی گفت: در جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی، چیزی که بیش از دریافت جایزه اهمیت دارد این است که “تلاش های ارزشمند شاغلان روابط عمومی” به رسمیت شناخته شود.

وی ایجاد فرصت های اطلاع رسانی برای برگزیدگان جشنواره را از نکات مهم حضور روابط عمومی ها در بخش رقابتی قلمداد کرد و در این باره اذعان داشت: روابط عمومی ها بخش بزرگی از سازمان ها را تشکیل می دهند و قطعا دریافت جایزه علاوه بر اینکه فرصت سنجش و ارزیابی و مقایسه آثار و محصولات آنها را فراهم می کند سبب ارتقای جایگاه و ارزش وجودی روابط عمومی ها در سطح سازمان و در منظر ذینفعان درون و برون سازمان نیز می شود.

باقریان افزود: گسترش و تقویت اعتبار، قدرت و شهرت سازمان از دیگر مزایای دریافت جایزه است و در این میان، بایسته است مدیران مجموعه ضمن در نظر گرفتن پاداش های مادی و معنوی به تقویت همدلی و تجلیل از تلاشگران و کارگزاران روابط عمومی خود نیز اهتمام ورزند.

رییس انجمن متخصصان روابط عمومی در تشریح نقاط ضعف و قوت روابط عمومی ها پس از بررسی آثار واصل شده به دبیرخانه چهاردهمین جشنواره، از فقدان برنامه ریزی در حوزه انتشارات، عدم استفاده مطلوب و مناسب از رسانه های دیجیتال و عدم تحلیل محتوای حرفه ای برای بررسی میزان اثربخشی پیام ها و محتوای تولیدی روابط عمومی ها خبر داد و خاطر نشان کرد: در گذشته اعتقاد بر این بود که محتوا، پادشاه است اما الان باید گفت محتوای چند رسانه ای، پادشاه است. بنابراین تولید و انتشار محصولات بصری جذاب مستلزم ورود به عصر “نمایش” محتواست و نباید صرفا به تولید و “بیان” نسخه های خبری سنتی بسنده کرد.

باقریان در ادامه با اشاره به اهمیت و ضروت تولید “محتوای چند رسانه ای”، گفت: اگر متون خبری ما یک تیتر قوی داشته باشد و به آن تصاویر جذاب هم اضافه شود؛ یک نمودار و مقداری آمار و عدد و فیلم و اینفوگرافی هم چاشنی اش بشود، قطعا محتوای خبری مان جذاب تر می شود؟

وی تصریح کرد: “خبر چندرسانه ای به میزان ۲۰۰ درصد بیشتر از نسخه های خبری سنتی که تنها دارای متن هستند، ارزش دارند.” این نتیجه تحقیقی است که سه روز پیش در وبینار اخیر Business Wire ارایه شد.

باقریان اظهار داشت: توجه داشته باشیم ملاک ما روابط عمومی ها در انتخاب یک ابزار، میزان تاثیرگذاری است. در واقع ما امروز یک خورجینی از ابزارهای کامل تر روابط عمومی در اختیار داریم که شامل رسانه های سنتی و دیجیتال است. منتهی بستگی به برنامه ارتباطی ما دارد و این که کدام یک از این ابزارها می توانند در تحقق اهداف آن برنامه ارتباطی، مفید و کمک رسان باشند.

وی بیان کرد: ارزیابی ها نشان می دهد بیشترین استفاده ای که روابط عمومی ها از اینترنت می کنند، اطلاع رسانی و بازنشر اخبار در فضای مجازی است. در واقع روابط عمومی ها به جز اطلاع رسانی به سایر کارکردهای فضای مجازی بویژه در حوزه های ارایه خدمت و ایجاد امکانات لازم برای تعامل با مخاطبان، توجه چندانی نشان نمی دهند.

رییس انجمن متخصصان روابط عمومی گفت: امروزه نه رسانه های سنتی و نه رسانه های اجتماعی، هیچ کدام شان به تنهایی حاکم مطلق نیستند و هیچ کدام شان به تنهایی برای ایجاد ارزش های روابط عمومی کافی نیستند و نمی توانند جوابگوی همه نیازهای شاغلان روابط عمومی باشند.

باقریان با بیان اینکه وجود محدودیت های متعدد در مسیر حرکت روابط عمومی ها واقعیتی غیرقابل انکار است، تلاش مضاعف روابط عمومی ها را برای تغییر نگرش سازمان و به فعلیت رسانیدن پتانسیل های بالقوه روابط عمومی ها با هدف خدمت هرچه بیشتر به مردم، خواستار شد.

وجود ظرفیت های بالا برای استفاده روابط عمومی از تکنیک تایپوگرافی
استاد محمود مختاریان مدرس دانشگاه با موضوع تایپوگرافی و کاربردهای آن در روابط عمومی با تاکید بر کتاب و پوستر از دیگر سخنرانان این همایش بود که ضمن اشاره به آثار فاخری از جمله کتاب های منتشر شده شرکت راه آهن و مس ایران گفت: با بررسی آثار روابط عمومی در بخش کتاب شاهد ارتقای مطلوب و بسیار بالایی در حوزه نشر کتاب توسط روابط عمومی های شرکت کننده بودیم که به نظر بنده برخی از آثار در کلاس جهانی و منطبق با استانداردهای بین المللی بود و جز آثار ماندگار تاریخ نشر کشور ایران به شمار می روند.

وی در تشریح هنر تایپوگرافی و کاربردهای آن در روابط عمومی اظهار داشت: خط نستعلیق، عروس خط های مشرق زمین توصیف می شود و پیوند خط و تصویر منجر به خلق محتوایی خلاقانه با قدرت انتقال سریع پیام خواهد شد.

عضو هیئت داوران چهاردهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی های کشور با اشاره به حضور بیش از دوهزار متخصص ایرانی در عرصه سینمای انیمیشن جهان اظهار داشت: هنر ذاتی ایرانیان باعث شده سینمای کامیپوتری دراختیار ما قرار گیرد که نشان دهنده وجود ظرفیت های بالایی برای استفاده روابط عمومی، از تکنیک تایپوگرافی و تولید محتوا مبتنی بر پیوند خط و تصویر و برقراری ارتباط با زبان بصری است.

ارایه نمونه هایی از پوسترها و آثار برتر تایپوگرافی ایران و جهان از دیگر بخش هایی بود که استاد مختاریان ضمن در معرض دید قراردادن آنها به تبیین زوایا و یژگی های هر یک پرداخت.

اهمیت سنجش اثربخشی محتوای تولید شده در روابط عمومی
تحلیل محتوا و نقش آن در برندسازی سازمان با مطالعه موردی نشریه پیام صادق عنوان سخنرانی دکتر حسن بشیر استاد ارتباطات بین الملل دانشگاه امام صادق علیه السلام بود که به ارایه آن پرداخت.

دکتر بشیر با تاکید بر نقش پژوهش در روابط عمومی ها و تحقق پیرامون اثربخشی محتوای تولید شده افزود: مخاطب شناسی و بررسی اثرات پیام ها بر مخاطبان، از ماموریت های اصلی روابط عمومی ها به شمار می رود که نیازمند اهتمام جدی و توجه ویژه به این بخش، بیش از هر زمانی احساس می شود.

وی با اعلام آمادگی کامل برای انتقال دانش و ارتقای سطح علمی روابط عمومی ها در این حوزه با همکاری انجمن متخصصان روابط عمومی به تبیین اهمیت تحلیل محتوا پرداخت و خاطر نشان کرد: چنانچه روابط عمومی ها تحقیق جدی و تحلیل محتوای حرفه ای نداشته باشند، قادر به ارایه نمایه ای کامل از برند و چهره سازمان نخواهند بود.

وی افزود: تولید محتوای مناسب، ارزیابی مداوم فعالیت ها، پاسخگویی مطلوب به شکایات، پیگیری مطالبات سازمان و مردم، ارایه گزارش مداوم از سازمان، تحلیل دایمی چهره سازمان، تحلیل دایمی رابطه مردم با سازمان، تحلیل ضعف ها و قوت های سازمان، و از همه مهم تر تحلیل آینده از اولویت های اصلی روابط عمومی ها با تکیه بر ساختار مطلوب راهبرد محتوا به شمار می رود.

دکتر بشیر با بیان اینکه تولید محتوا اساس کار سازمان است، اظهار داشت: محتوا، متن، چهره و برند سازمان و پل ارتباطی سازمان با مردم محسوب می شود که منعکس کننده شیوه مدیریت است.

استاد ارتباطات بین الملل دانشگاه امام صادق علیه السلام در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح عوامل موثر در تولید انواع محتوا پرداخت و رویکرد مدیریت، رویکرد روابط عمومی، بودجه و امکانات سازمان، گرایش و سلیقه مردم، شناخت و آموزش کافی، تنوع و دسترسی به وسایل تولید محتوا را از موثرترین عوامل تولید انواع محتوا قلمداد کرد.

دکتر حسن بشیر در تبیین مدل ساختار مطلوب راهبرد محتوا گفت: اصل محتوای مطلوب، جریان کار موثر، مدیریت راهبردی و ساختار مناسب از مولفه های اصلی ساختار مطلوب راهبرد محتواست.

وی با اشاره به اینکه شیوه پیام رسانی، مخاطبان مورد نظر و چگونگی ارایه نخستین بخش ساختار محتوای مطلوب است تصریح کرد: در جریان کار موثر ما باید نقش موثر وظایف و مسئولیت ها و ابزارهای لازم را در نظر داشته باشیم.

دکتر بشیر با اعتقاد به اینکه برنامه ریزی داده ها، ارتباطات و توزیع در زمره مقوله های مرتبط با بخش مدیریت راهبردی، محسوب می شود اظهار داشت: در ساختار مناسب برای راهبرد محتوا باید اولویت بندی، سازماندهی و قابلیت دسترسی را نیز لحاظ کنیم.

شایان ذکر است دکتر بشیر در ادامه سخنرانی خود به ارایه فعالیت ها و چگونگی اجرای تحلیل محتوای مجله خبری – اطلاع رسانی و فرهنگی پیام صادق دانشگاه امام صادق ع پرداخت و افزود: در این پژوهش تلاش شده است تا آنجا که ممکن است چهار شماره از نشریه پیام صادق به روش تحلیل محتوا و به عنوان الگویی برای سایر روابط عمومی ها مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اینگونه تحلیل ها می توانند عمیق تر و از جنبه های فراگیرتر انجام شوند تصریح کرد: آنچه که مهم بوده است بازنمایی آماری بخش کوچکی از فعالیت های دانشگاه در سال ۱۳۹۷ است که در نشریه پیام صادق تا آنجا که ممکن بود منعکس شده است.

لازم به ذکر است کتابچه تحلیل محتوای نشریه پیام صادق به صورت مکتوب در اختیار شرکت کنندگان حاضر در همایش قرار گرفت.

تاثیرات متقابل فرم و محتوا
آخرین سخنران پنجمین همایش تولید محتوا در روابط عمومی استاد علی چراغ زاده بود که پیرامون تاثیرات متقابل فرم و محتوا سخنرانی کرد.

وی به عنوان آخرین سخنران این بخش به تشریح عناصر زیباشناسی و ویژگی های زیباشناختی در خلق آثار هنری به عنوان محتوایی منطبق بر فطرت انسان ها پرداخت و گفت: هنر، خلق آفرینش اثری است که به صورت عینی وجود ندارد اما در اصل عوامل و ابزارهای آن وجود داشته اند.

استاد چراغ زاده، ذهن خلاق انسان و احساسات درونی او را در خلق محتوای مناسب، موثر دانست و به تشریح شیوه های خلاقانه برای تولید محتوای موثر و کاربردی پرداخت.

۱۱ روابط عموم دیپلم زرین افتخار گرفت
در چهاردهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی که با حضور سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و جمعی از مدیران و کارشناسان روابط عمومی در مرکز همایش های سازمان مدیریت صنعتی (سازمان مطالعات و بهره وری نیروی انسانی) برگزار شد، به ۱۱ روابط عمومی برتر، دیپلم زرین افتخار اعطا شد.

دیپلم زرین افتخار چهاردهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی به سید مصطفی میر لوحی مدیرکل روابط عمومی دانشگاه امام صادق علیه السلام، احسان بعیدی رئیس اداره ارتباطات سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، حمید مختاری کرچگانی مدیر روابط عمومی شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت، صادق سکری مدیرکل روابط عمومی شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، مهدی احمدی رییس اداره روابط عمومی بانک مسکن، سعید معادی مشاور مدیر عامل و مدیر امور روابط عمومی و حوزه مدیریت بانک توسعه تعاون، ایرج ترابی مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان، مریم ذوالفقار پور مدیر روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان هرمزگان، سید قاسم بی نیاز رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی، مریم وحیدنیا مدیرکل روابط عمومی بانک پارسیان و محمدرضا بیدخام مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران اهدا شد.

همچنین در این مراسم، از غلامرضا اسکندری رئیس اداره روابط عمومی بانک سپه، کوروش سعیدی مدیر روابط عمومی بانک رفاه کارگران، حسین امامی رییس اداره روابط عمومی و بین الملل بانک توسعه صادرات ایران، علیرضا امیری مدیر روابط عمومی شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، منصور فخاران مشاور و مدیرکل روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور، وحید رحمتی رودسری مدیرکل روابط عمومی و تشریفات بین الملل سازمان بنادر و دریانوردی ج.ا.ا، محمد ایرانمنش مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان، محمدرضا رجب پور مدیر روابط عمومی و خدمات مجتمع مس سرچشمه، مجید خرمی مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری مشهد و رضا براتی مدیر روابط عمومی شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به عنوان برگزیدگان چهاردهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی تجلیل بعمل آمد.

برترین‌های چهاردهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی
فرنود حسنی مدیر بازاریابی و توسعه مشتریان بانک سامان
الهام انصاری مدیر روابط عمومی موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان (محک)
فرید میرموسوی مدیر روابط عمومی بیمه دی
جمشید قزوینیان مدیر روابط عمومی بانک دی
رضا سخن سنج مدیر روابط عمومی مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد
منیژه جاوید سرپرست اداره روابط عمومی بانک کار آفرین
محمود ترابیان مدیر روابط عمومی بانک آینده
زهرا گنجی سرپرست روابط عمومی صندوق کارآفرینی امید
مریم زمردیان رییس روابط عمومی بیمه سامان
وحید قربانی مدیر روابط عمومی شرکت مبین وان کیش
سید علی میر محمدی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی
مهدی جمشیدیان مدیر روابط عمومی بیمه ملت
محمدرضا فاتحی مدیر روابط عمومی و خدمات اجتماعی مجتمع مس شهر بابک
سید مصطفی فخری بافقی مدیر روابط عمومی شرکت سنگ آهن مرکزی بافق یزد
سیدعلی درخشان مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
منصور لیاقت مهر رییس روابط عمومی پتروشیمی کارون
رضا صفریان مدیر روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان جنوب
محمود باوند پور رییس روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه
عادله محرابی مدیر روابط عمومی شهرداری قزوین
محمدحسن ایازی مدیر روابط عمومی و نظارت بر خدمات شرکت مس سونگون
علیرضا اخوین مدیر روابط عمومی شهرداری شاهرود
سید احمد قلعه نوئی رییس روابط عمومی شرکت آلومینای ایران
یونس مرامی شیروانه سرپرست روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق تبریز
فاطمه جافر مدیر روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مرکزی
مهندس مسعود زیدونی رییس روابط عمومی شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری

کارشناس برتر انتشارات روابط عمومی
در این جشنواره از بنت الهدی یوسف زاده (شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت) و مریم ذوالفقارپور (اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان هرمزگان) در دو سطح ملی و استانی تجلیل بعمل آمد.

بنا بر این گزارش، در جشنواره امسال بیش از ۴۱۰۰ اثر در بخش های مختلف به دبیرخانه جشنواره ارسال شد. متاسفانه به رغم تمدید مهلت ارسال آثار، تعدادی از آنها خارج از موعد اعلام شده به دبیرخانه رسید و فرصت ارزیابی پیدا نکرد.

برپایه برنامه ریزی انجام شده، تمامی آثار رسیده در دو مرحله مجزا به وسیله استادان و کارشناسان خبره این بخش مورد نظر ارزیابی و داوری قرار گرفت و از این میان، ۲۳۹ اثر برگزیده شد.

گفتنی است فقط در بخش رسانه های دیداری و شنیداری که پر مخاطب ترین بخش بوده بیش از ۲۱۰۰ اثر اعم از فیلم مستند، تیزر، کلیپ، انیمیشن، موشن گرافیک و برنامه های ویدیوئی کوتاه مورد ارزیابی قرار گرفت.

یادآور می شود “دیپلم زرین افتخار” به روابط عمومی هایی تعلق می گیرد که حداقل در هفت بخش جشنواره، حایز رتبه شده و رتبه های اول شان از مرز سه شماره گذشته باشد. البته برخی دستاوردهای خلاقانه ناب و متمایز در این بخش پس از به رسمیت شناخته شدن، دیپلم زرین افتخار دریافت می کنند.

کارگاه های آموزشی
کارگاه آموزشی “روابط عمومی و رویکردهای نوین درتولید محتوا”

کارگاه آموزشی تخصصی “روابط عمومی و رویکردهای نوین درتولید محتوا” همزمان و در حاشیه چهاردهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی و پنجمین همایش تولید محتوا، در محل مرکز همایش های سازمان مدیریت صنعتی ایران برگزار شد.

سیدشهاب سید محسنی عضو هیات مدیره انجمن متخصصان روابط عمومی و مدرس این کارگاه ضمن اشاره به اهمیت تولید محتوا در عصر حاضر گفت: امروزه با توسعه رسانه ها بویژه شبکه های اجتماعی افراد جامعه با چنان حجم وسیعی از اطلاعات و داده روبرو شده اند که حتی امکان و فرصت لازم را برای تشخیص مناسب وگزینش دقیق اطلاعات مورد نیاز در اختیار ندارند و به نوعی در باتلاقی از اطلاعات گرفتار شده اند.

وی افزود: در این وضعیت شوک آور در تولید و انتشار انواع محتوای تولیدی از بی ارزش تا ارزشمند ، محتواهایی بر روی مخاطبان تاثیرگذار است که از استانداردهای لازم و حرفه ای برخوردار باشد.

سید شهاب سید محسنی، نقش روابط عمومی ها را در تولید محتواهای اثربخش مهم خواند وافزود: واحدهای روابط عمومی با بهره مندی از ابزارهای اطلاع رسانی ارزان و برخط توان انتقال پیام های شان را به انبوه بی شماری از مخاطب به صورت آنلاین دارند، ولی آنچه از اهمیت دوچندانی برخوردار شده تولید محتواهایی غنی، جذاب و با رویکردی تعاملی و بردبرد با مخاطبان است.

عضوهیات مدیره انجمن متخصصان، داشتن ساختار مناسب، بهره مندی از اطلاعات مستدل، به‌روزبودن اطلاعات وداده های محتوایی، ساده بودن و قابلیت فهم بالای محتوا توسط گروههای مخاطب، انتخاب عنوان مناسب و جذاب، استفاده از تصویر، فیلم، صوت، طرح و…، تعاملی بودن و امکان دریافت بازخورد از مخاطب را از مهمترین ویزگی های محتوای خوب وموفق بیان کرد.

کارگاه آموزشی “مدیریت رسانه های اجتماعی”

کارگاه آموزشی تخصصی “مدیریت رسانه های اجتماعی” همزمان و در حاشیه چهاردهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی و پنجمین همایش تولید محتوا، در محل مرکز همایش های سازمان مدیریت صنعتی ایران توسط حسین امامی برگزار شد.

کارگاه آموزشی “مدیریت رویدادها در روابط عمومی”
این کارگاه آموزشی توسط قربانعلی تنگ شیر، مدرس روابط عمومی ارایه شد.

وی در کارگاه آموزشی “مدیریت رویدادها در روابط عمومی” گفت: رویداد یکی از فنون ارتباطات چهره به چهره در روابط عمومی است و همه روابط عمومی ها در طول سال، برگزاری چندین نوع رویداد را در سازمان و شرکت شان تجربه می کنند.

این مدرس روابط عمومی افزود: صنعت رویداد، دارای ارزش اقتصادی است و در دهه گذشته صنعت رویدادها بسیار رشد کرده است. طبق تحقیقات اخیر انجام شده، هزینه برگزاری رویدادهای ویژه در سراسر جهان سالانه ۵۰۰ میلیارد دلار است.
صنعت رویدادها از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، ۴۴ درصد رشد خواهد کرد.

وی اظهار داشت: هر چیز اتفاقی و غیر معمولی را رویداد می گویند و رویدادها، نقش مهمی در ارتباطات، فرهنگ سازی، چاره جویی مشکلات سازمانی و کسب درآمد دارند.

در این کارگاه مباحثی همچون تعریف رویداد، انواع رویداد، ویژگی های رویدادها، مزایای رویدادها، مدیریت رویدادها، برنامه ریزی رویدادها و تدوین کلیات طرح رویداد مورد بررسی قرار گرفت.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top